Ким ви бачите себе за кілька років?
Це питання на співбесіді із роботодавцем можна віднести до найбільш незручних та каверзних. Зазвичай, кандидат на посаду почувши його, замовкає на кілька секунд або відразу відповідає щось загальне: «Я про таке ніколи не замислювався» або «Я не знаю планів на найближчий рік, а що вже казати про кілька». Така відповідь буде не на вашу користь.
Питання про бачення себе у майбутньому – це складова мотиваційної частини співбесіди. Роботодавець прагне дізнатися про ваші довгострокові цілі та плани, і визначити їх сумісність з можливою роботою.
Сьогодні більшість компаній зацікавлені у працевлаштуванні співробітників на довгостроковий період. Тому кандидат також повинен орієнтуватися на це.
Відповідаючи на вище згадане запитання необхідно бути максимально чесним.
Оцінити ваші професійні навички та амбітність можна також виходячи з того, як ви відповідаєте. Помилковою є думка, що усі директори хочуть чути про максимальну готовність до підвищення кваліфікації чи постійний саморозвиток і вдосконалення. Не завжди висока амбітність є позитивною рисою. Для прикладу, якщо в компанії немає реальних підстав для кар’єрного росту, а кандидат у майбутньому планує стати керівником, то малоймовірно, що його запросять на дану вакансію. Скромніший претендент, який у найближчі роки не планує серйозних професійних кроків, матиме більше шансів на працевлаштування. А ось претендуючи на управлінську посаду, цілком доречним буде мати амбітні плани та прагнути кар’єрного росту.
Ще одна причина, чому на співбесіді запитують про бачення себе через кілька років, це оцінка того, наскільки кандидат вміє планувати свій професійний розвиток. Важливо підкреслити, що дасть вам робота саме на цій посаді і у цій компанії як ефективному спеціалісту. Не слід говорити про кар’єрний ріст як про можливість збільшення доходу, на перше місце ставте підвищення кваліфікації та професійні досягнення.
Варто мати на увазі, що практично кожен роботодавець надіється, що працівник, прийшовши в компанію, готовий працювати на одній посаді 1-2 роки. Лише після цього часу керівництво може приймати рішення про подальше підвищення. Тому відразу необхідно повідомити про свою готовність до таких обставин.
Відповідаючи на запитання не потрібно деталізувати ваші особисті плани. Допустимо, ви через 5 років задумали відкрити власний бізнес, тоді про таке не варто повідомляти на співбесіді. Ваш потенційний керівник зрозуміє, що ви прагнете використати роботу у його компанії лише для набуття досвіду. Тому краще уникайте наступних відповідей: «Я бачу себе директором власного бізнесу, адже прагну працювати на себе» чи «Хочу набратися досвіду і започаткувати власну справу».