Як провести співбесіду, якщо Ви – не менеджер з персоналу?

Інколи на роботі трапляються ситуації, коли ви змушені тимчасово виконувати обов’язки свого колеги. Як провести співбесіду з потенційним співробітником, підміняючи рекрутера? У цій статті ми дамо вам кілька цінних порад.


З чого розпочати?
Щоб якісно провести зустріч, необхідно заздалегідь підготувати два основних документи:
- перший документ - «Вимоги до кандидата» (також може бути й посадова інструкція): слід чітко вивчити обов’язки конкретного працівника, за що він відповідатиме, умови випробувального терміну та рівень оплати (якщо така інформація не є конфіденційною).
Спілкуючись з кандидатом на певну посаду, необхідно з’ясувати: досвід роботи, освіту, вік, особисті якості, специфічні навички (наприклад, володіння іноземною мовою, знання специфічних комп’ютерних програм, і т.д.). Даний документ можна взяти у вашого керівництва, якщо ви самі є керівником, складіть вимоги самостійно;
- другий документ – резюме. Ознайомтеся детально з інформацією, поданою у ньому. Якщо раптом у вас немає резюме перед співбесідою, доведеться у процесі розмови дізнатися необхідну інформацію про претендента. Підготуйте питання, які необхідно задати потенційному співробітнику.


Організаційні моменти
Оберіть місце, кабінет де буде проходити співбесіда. Подбайте, щоб під час розмови вас не відволікали. Також слід передбачити, скільки часу займе розмова. Якщо ви плануєте провести кілька співбесід, подбайте про те, щоб кандидати не чекали довго свого часу. Найкраще буде виділити для кожного претендента, наприклад, 25-30 хвилин, і попередити їх про це, аби не створювати чергу перед кабінетом.


Процес співбесіди
Найкраще буде розпочати розмову з більш загальних та абстрактних питань. Це допоможе людині не нервувати, зосередитися на розмові та почувати себе більш вільно. Наприклад, запитайте кандидата як він дістався місця проведення розмови або що він думає про вашу компанію. Такі питання забезпечать співбесіднику сприятливу обстановку. Адже чим більше людина почуватиме себе спокійно і комфортно, велика ймовірність що вона буде щирою і відкритою.
Представтеся, поясніть чому саме ви проводите співбесіду, можна обмінятися візитками. Запитайте кандидата, які у нього є запитання до вас, як представника компанії. Відповідайте ввічливо та правдиво.


Зверніть увагу на деталі
Обговорюючи попередні посади працівника, не зупиняйтеся лише на їх назвах, детально розпитуйте про конкретні обов’язки, функції, завдання, які він виконував. Дізнайтеся про особисті досягнення, що йому давалося легко, а з чим потрібно було більше часу працювати. Якщо кандидат згадає про напружені ситуації на попередніх роботах, запитайте, яку сторону підтримував він і чому. Також слід вияснити причини звільнення, чому людина шукає зараз роботу і звернулася саме до вас. Уникайте запитань, на які буде лише однозначна відповідь – «так» чи «ні». Сформулюйте їх так, щоб потенційний працівник відповів розгорнуто, висловивши свою думку.


У кінці розмови скажіть, що ви або представник вашої компанії зв’яжеться з кандидатом і повідомить про результат співбесіди.
Систематизуйте усю інформацію, отриману під час розмови і передайте її колезі, якого ви заміняли, чи директору. Можете також поділитися власним враженням, яке справив на вас співрозмовник і ваше бачення, чи слід його приймати на роботу.