Ефект Зейгарник: чи може він допомогти вам на роботі?

Найважче - це почати певну роботу, потім вже все йде легше, як санчата з гірки. Напевно, ви чули цю фразу багато разів. І це правда, адже поки ви не почнете щось, то можете це відкладати постійно. Але коли вже будуть зроблені перші кроки - потрібно брати справу в свої руки. Достатньо невеликого обсягу роботи, щоб мотивувати себе на виконання завдання.

Як ефект Зейгарник може допомогти в повсякденній роботі і мотивації? Про що він і в чому його підводні камені?

Прочитайте нашу статтю, щоб відповісти на ці питання.

Що таке ефект Зейгарник?

Блюма Зейгарник - російська психолог і психіатр, яка вперше виявила ефект, названий на її честь. Сидячи в ресторані і спостерігаючи за іншими людьми, вона помітила, що офіціантки і офіціанти пам'ятають замовлення тих клієнтів, які все ще їдять і не оплатили свій рахунок. Зазвичай, коли їх просять про це, вони дуже добре пам'ятають, що потрібно порахувати. Однак, якщо клієнт платить і йде - його замовлення швидко пропадає в небутті.

Блюма Зейгарник описала цей ефект у своїй докторській дисертації під керівництвом Курта Левіна. Вона провела експерименти і спостереження, щоб зробити висновок, що людина пам'ятає перервані дії краще, ніж ті, які вже закінчилися. Якщо завдання виконано повністю, воно закривається і його набагато складніше запам'ятати.

Ви часто не можете згадати дії і завдання, які були виконані? Ви просто викидаєте їх з голови, щоб звільнити місце для інших. Очевидно, що якщо ви занадто багато маєте думок, то не можете зосередитися на чомусь одному.

Блюма Зейгарник провела багато експериментів, щоб підтвердити свою тезу. Наприклад, група людей вирішує головоломки. Деяким з них було запропоновано перерви, в той час як іншим дозволили закінчити їх відразу. Виявилося, що ті, кого перервали, краще пам'ятають свої завдання.

Приклад 1

Анна готує важливий звіт. Під час роботи над ним вона повинна піти на зустріч зі своїм керівником. Коли вона повертається, колега просить її швидко підписати документи. Між цим Анна також робить каву і відповідає на деякі електронні листи. Нарешті вона повертається до свого звіту. Співробітниця не може сказати, скільки завдань вона виконала між моментом, коли звіт був перерваний, і моментом, коли вона відновила роботу над ним. Але у неї весь цей час в думках був не завершений звіт.

Чи допомагає ефект Зейгарник в повсякденній роботі?

Варто відзначити, що це може бути відмінним мотиваційним фактором.

Прокрастинація дуже часто має місце в житті кожної людини. Багато хто відкладає все до останнього моменту, особливо, коли у завдання немає конкретного дедлайну. Тому може виявитися, що на вас несподівано випадає величезна кількість роботи, яку складно виконати. Ефект Зейгарник може підвищити вашу мотивацію і подолати прокрастинацію.

Як це працює?

Як ви вже знаєте, розпочаті і незавершені завдання немов «висять» у вас в голові. Це означає, що якщо ви зробили перший крок до їх вирішення, то вони будуть турбувати вас поки ви їх не доведете до кінця. Тому, якщо на роботі вас чекає багато завдань, які ви не можете зробити і відкладаєте кожен день, спробуйте їх почати виконувати. Тоді ви будете думати про них постійно, і зробите все можливе, щоб вирішити і викинути їх зі своєї голови.

Приклад 2

Сергія попросили скласти певний проект. Однак керівник не вказав конкретну дату виконання завдання. Тому Сергій щодня переносить її на потім. Однак він усвідомлює, що в кінці кінців йому потрібно буде зробити це, і чим швидше, тим краще. Таким чином, співробітник створив кілька документів і дав їм відповідні назви. Той факт, що на його робочому столі є вже декілька файлів для проекту, не дає забути Сергію про завдання. Тому він починає працювати швидко і ефективно, хоча на це йде багато часу.

Чи може ефект Зейгарник бути пасткою?

Однак ефект Зейгарник може стати перешкодою і змусити вас витрачати свій час і енергію на те, що не має значення. Відповідно до принципу, що необхідно завершити розпочате, ви часто відчуваєте себе зобов'язаними закрити всі розпочаті справи. Тому ви присвячуєте свою енергію чомусь, що після завершення не принесе ніяких результатів. Навіть якщо ви знаєте, що насправді не потрібно робити це завдання, воно все одно крутиться у вас в думках.

Приклад 3

Щоб отримати роботу своєї мрії, Катерина повинна була закінчити курси, пов'язані з цією посадою. Отже, вона почала навчання, а тим часом працювала в іншій сфері, щоб заробляти на життя. Виявилося, що саме в цій області вона відчуває себе краще і хоче вчитися в ній. Таким чином, Катерина взяла академічну відпустку, щоб почати нове навчання, на цей раз пов'язане з тим, де вона в даний час хоче розвиватися. Дівчина вже не уявляє собі повернення в індустрію своєї колишньої мрії, вона закінчує навчання і відмінно справляється з нинішньою роботою. Але співробітниця все ще думає, що їй слід закінчити своє попереднє навчання, хоча воно вже для неї не актуальне. Це стрес для людини, тому що думки на цю тему постійно крутяться в голові. Їй важко повністю забути те, чого вона не закінчила.

Ефект Зейгарник може бути дуже корисним. Він прекрасно працює навіть в уже згаданій роботі офіціантів або барменів, але не тільки там. Кожен може використовувати його у своїй повсякденній роботі, щоб нарешті виконати завдання, які до сих пір постійно відкладалися. Тому можна без перебільшення сказати, що ефект Зейгарник на роботі є мотиваційним фактором, тому варто спробувати використовувати його.