Відкрити власну справу або працювати "на дядька": правила виживання під час тотального безробіття

Джерело: ubr.ua

Внаслідок війни в Україні мільйони людей втратили роботу. Аби вижити та прогодувати сім'ї в сьогоднішній нелегкий час, багато хто з безробітних намагаються розпочати власну справу, пропонуючи свої послуги та продаючи різноманітні товари.

UBR.ua з'ясував у експертів, як можна заробити, залишившись без роботи "на дядька", які сфери діяльності сьогодні є затребуваними та на яку допомогу держави можуть розраховувати підприємці-початківці.

Курси стануть у допомозі

Через війну в Україні без роботи залишилися 5 млн громадян, констатувала заступник міністра економіки Тетяна Бережна під час польсько-українського економічного форуму 20 листопада.

"Війна руйнує ринок праці України. Бойові дії тривають там, де було зайнято 10 млн осіб. Щонайменше 5 млн людей втратили роботу. В боях загинули сотні робітників. Країну залишили вже близько 7 млн осіб. Істотно зріс рівень безробіття", – сказала Бережна.

Втративши роботу та не маючи можливості працевлаштуватися через обмежені вакансії під час війни, багато хто з українців почали працювати "на себе". Про це UBR.ua розповіла керівник напряму рекрутинга та Executive search кадрового порталу grc.ua Наталія Слинько.

"Люди використовують свої професійні навички та здібності або ж навчаються новим спеціальностям, які можуть допомогти їм заробити. Наприклад, йдуть на курси манікюру або автоводіння", – каже Слинько.

Серед пропозицій попереду – ремонти та перевезення

За даними сайту OLX, українці почали активно пропонувати свої послуги у березні, наступного місяця після повномасштабного вторгнення РФ. Саме тоді у розділі сервісу "Бізнес та послуги" спостерігалася перша хвиля зростання кількості оголошень від громадян, які бажають отримати основне або додаткове джерело доходу.

Так, від березня до жовтня поточного року українці найчастіше пропонували свої послуги у категоріях:

  • будівництво, ремонт, прибирання – близько 1,2 млн оголошень;
  • ремонт обладнання – 673 тис. пропозицій;
  • перевезення, транспортні послуги – майже 520 тис. оголошень.

"Найменше було пропозицій у сферах "Туризм, імміграція", а також "Переклад, набір текстів". Така сама картина зберігається станом на початок листопада", – розповіли UBR.ua в OLX.

У тренді – послуги для тварин та оренда генераторів

За даними сервісу, під час війни попит мають послуги з ремонту та обслуговування техніки (приставки, телефони, аудіо та побутова техніка) – потенційних клієнтів на 1 оголошення – 180. Також затребуваними є послуги для тварин – конкуренція на 1 оголошення становить 150 клієнтів.

"Це означає, що на ці типи послуг пропозицій є поки замало, аби задовольнити запити наших громадян", – зазначають аналітики ресурсу.

Крім того, за даними сайту, від серпня до жовтня українці активно шукали на OLX такі послуги:

  • оренда авто (каршеринг) – 133 295 запитів;
  • вантажні перевезення – 108 362 запити;
  • репетиторство – 84 461 запит;
  • ремонт холодильників та пральних машин шукали близько 90 тисяч разів;
  • встановлення натяжних стель – 39 707 пошуків;
  • автоелектрика – 33 784 запити;
  • манікюр – 31 451 запит;
  • оренда генераторів – 27 659 запитів (від серпня їхня кількість збільшилась у 36 разів).

Як знайти "свою справу" та не провалити її

Відповідно, безробітні громадяни, які можуть запропонувати популярні послуги або товари, можуть непогано заробити.

"Аби визначитися щодо виду прибуткової діяльності, необхідно з'ясувати інформацію про те, в яких сферах продажу або послуг для населення та підприємств сьогодні є найбільший попит за мінімальної конкуренції", – каже UBR.ua Наталія Слинько.

Однак експерт зазначає, що людині, яка ще вчора була підлеглою, буде важко навчитися приймати рішення самостійно. 

"Реклама, пошук клієнтів, пропозиція товарів або послуг, переговори, постійні нагадування клієнтам про себе, укладання угод, напрацювання авторитету. Не у всіх це виходить, тож іноді люди втомлюються, розчаровуються та повертаються від власного невдалого бізнесу до звичайної роботи", – каже Слинько.

Якщо не вийшло – беруть ініціативних

А оскільки вакансій на ринку не так вже й багато, то у разі провалу зі "своєю справою" здобувачу доведеться постаратися та виявити ініціативу в пошуку роботи.

"До війни працевлаштуванням більше займалися рекрутери компаній. Вони шукали кандидатів, проводили з ними співбесіди, зацікавлювали, а деяких навіть прохали прийти до них на роботу. Сьогодні – абсолютно протилежна ситуація. Для того, аби влаштуватися на роботу, претенденту потрібно взяти ініціативу в свої руки. Надсилати резюме в компанії, телефонувати, нагадувати про себе. В такому випадку ймовірність працевлаштування збільшується", – зазначає Слинько.

До речі, наполегливість, на думку експерта, також є ефективною й у приватному бізнесі – підприємець має постійно нагадувати клієнту про свої послуги, а не чекати, доки той сам звернеться.

Як може допомогти держава

HR-експерт Тетяна Пашкіна зазначає, що з працевлаштуванням сьогодні справді важка ситуація. 

"Тим громадянам, яким не вдалося працевлаштуватись, та через це бажаючим створити власну справу, варто звернути увагу на урядову програму "єРобота", згідно з якою представники малого та середнього бізнесу можуть отримати гранти на свої проекти", – каже UBR.ua Пашкіна.

До речі, за даними міністра економіки Юлії Свириденко, станом на кінець серпня поточного року заявки на отримання грантів подали близько 10 тис. громадян, 8,5 тис. з яких – на отримання мікрогрантів на відкриття та розвиток власної справи.

18 листопада представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив, що Кабмін виділив Міністерству економіки 45,63 млн грн на програму "Надання грантів для створення та розвитку бізнесу". За його словами, 23,12 млн грн з цієї суми піде на мікрогранти.

"Крім того, тим громадянам, які хочуть відкрити власну справу, рекомендую звернутися до Державної служби зайнятості, співробітники якої можуть підказати професійні сфери, в яких є вільні ніші для ведення бізнесу та для яких існує велика ймовірність отримати мікрогранти", – каже Пашкіна.

HR-експерт також додала, що стаття 27 Закону України "Про зайнятість населення" гарантує надання одноразової фінансової допомоги громадянам для організації підприємницької діяльності.



Джерело: ubr.ua