Історія інтернету для бізнесу в Україні: як за 30 років змінилися технології
За 30 років незалежності України послуги доступу до мережі і сам інтернет-бізнес пройшли довгий шлях. Хоча і швидше, ніж країни Європи, які на старті випереджали нас років на 15. І розвиток триває. Так що там, зміни відбуваються прямо зараз, поки ви читаєте цей текст.
З розвалом СРСР і стартом ринкових відносин інтернет-доступ в Україні сприймався спочатку як велика екзотика і був дефіцитної послугою. Сумарна смуга, яка заходила в країну, була зникаюче малою в порівнянні з тими величинами, які зараз може забезпечити будь-який провайдер в районному центрі.
Спочатку доступ в інтернет був неможливий без мідної телефонної пари. І на цьому ринку "Укртелекому" (тоді існував як "Українське об'єднання електрозв'язку Укртелеком) як власнику найбільшої телефонної мережі не тільки в Україні, але і в Східній Європі, перші роки практично не було рівних. Швидкості були маленькі. Фільм можна було скачати годин за вісім. а в бізнес-сегменті інтернетом цікавилися переважно великі фірми і банки, у яких були мережі Telex (один з видів документарній зв'язку). Зміни в технологіях доступу почали відбуватися швидкими темпами після заміни мідного коаксіального кабелю на мідну кручену пару, а потім на волоконно-оптичний кабель, що забезпечило зростання швидкості передачі даних. Більш висока швидкість дала можливість використання "важких" програмних додатків. Складність архітектури корпоративних мереж зросла на порядок. Важливо відзначити, що спочатку оптика "оселилася" в великих містах, а її шлях до райцентрів і селах розтягнувся на 15 років, але зараз в Україні робиться дуже багато, щоб якомога б ольшое людей отримало доступ до широкосмугового інтернету.
Говорячи про конкретний приклад, можна звернути увагу на темпи будівництва волоконно-оптичних ліній "Укртелекому". У карантинні 2020 і 2021 року оператор проклав 15 тисяч км кабелю - тобто 27 км оптики щодня, незважаючи на кризу і погоду. Такі показники продиктовані необхідністю задовольнити попит на швидкісні канали обміну інформацією в кожному населеному пункті країни.
Другим фактором стало розвиток web-простору зі своєю аудиторією користувачів. Власне, воно й затягнуло бізнес на простори інтернету. Цей етап можна охарактеризувати як "нарощування м'язів", і тривав він в залежності від регіону країни до початку нульових нашого століття. Дуже швидко в Україні відбувся перехід від fidonet (електронних дошок оголошень) до web-сайтам. А через якийсь час, від сайтів-візиток - до великих маркетплейсам. Паралельно розвивалася електронна пошта та інші супутні сервіси. Ріс трафік. У першій декаді 21 століття в інтернеті міцно влаштувалися голосові послуги (IP телефонія), а потім і відео. Все це призвело до зростання ринку дата-центрів і веб-хостингу.
А на початку другої декади активно розгорнулися соцмережі і месенджери. Все це штовхало мережі доступу в інтернет і передачі даних до розширення пропускної здатності. Сьогодні в Україні швидкість передачі даних для абонентів перевищила 1 Гбіт / с - що в мільйони разів перевищує швидкість, якої задовольнявся наш співвітчизник 25 років тому.
Чергове серйозна зміна в інформаційно-комунікаційних технологіях, яке відбулося в сучасній історії України та в світі, було викликано пандемією і локдаунамі. Бізнес дуже швидко перейшов на віддалену роботу, що дало поштовх для апгрейда існуючих технологій організації робочих процесів і взаємодії співробітників. Трохи раніше, свою лепту в розвиток українського сегмента внесла медреформа. Після 2017, з початком впровадження e-health, система охорони здоров'я країни, яка, в основному, була поза мережею і обходилася звичайної телефонією, стала немислимою без ноутбука в кабінеті лікаря.
Але головний висновок про розвиток інтернету в Україні і не тільки за 30 років - це те, що він став одним з базових інструментом ведення бізнесу в будь-якому сегменті: від індустрії розваг і фінансових транзакцій до державного сектора. Крім цього, інтернет дозволив створити нові ринки: e-commerce, fintech, арбітраж трафіку, онлайн-кінотеатри і масу інших.
А зараз ми стоїмо на порозі народження зовсім нових послуг, інтегрованих, комплексних і цікавих бізнесу і споживачам.
Я впевнений, що в наступному десятилітті драйвером розвитку інтернету буде подальша діджіталізація країни, якій держава зараз почав приділяти підвищену увагу. Ми спостерігаємо приріст проектів, пов'язаних з переходом взаємовідносин громадян і держави в цифровий формат.
На новий рівень вийдуть питання кібербезпеки. На додаток до нових можливостей і збільшення трафіку зросте важливість питань захисту даних в інтернеті.
Динаміка розвитку інтернету залежить від розвитку комп'ютерної техніки, яка підпорядкована закону Мура, тобто постійного зростання швидкості виконання операцій процесорами. Швидкість розвитку технологій за останні 30 років впритул підвела нас до кордону швидкості психофізичнго сприйняття людиною цих змін. Телекомунікаційна галузь почала створювати великі мережі з високими швидкостями. Тепер справа за тим, щоб продовжувати наповнити цю "трубу" змістом. Відповідно, подальший розвиток інтернету в більшій мірі залежить вже від контенту та програмного комплексу для управління пов'язаних з ним процесів.
Джерело: https://blog.ubr.ua/internet/istorija-interneta-dlja-biznesa-v-ukraine-kak-za-30-let-pomenjalis-tekhnolohii--4005819