Занадто розумні кандидати мають менше шансів на працевлаштування
Ви володієте солідним досвідом роботи, цінними знаннями, високою кваліфікацій, у вас дві вищі освіти, ви володієте безліччю додаткових навичок і ... ось вже кілька місяців поспіль отримуєте відмову за відмовою після зустрічі з черговим роботодавцем. Ви не всі ще не розумієте, що з вами не так? Можливо, вся справа в тому, що просто ви занадто розумні. Як показало опитування, проведене Дослідницьким центром рекрутингового порталу Superjob.ru серед менеджерів по персоналу, надкваліфіковану здобувачі досить часто зазнають труднощів з працевлаштуванням.
Здавалося б, все без винятку фахівці прагнуть стати ідеальними претендентами. Щоб обійти конкурентів і підвищити свій професіоналізм, вони студіюють спеціальну літературу, проходять додаткове навчання, відвідують семінари. Чи може все це стати не плюсом, а мінусом при пошуку роботи? Виявляється, так. Відбувається це, коли здобувач з якої-небудь причини претендує на посаду, яку він вже «переріс». Для таких кандидатів навіть існує спеціальний термін - overqualified. Він має на увазі, що кандидат має занадто великим досвідом для роботи на конкретній посаді, а його знання надлишкові.
Більше половини роботодавців (55%) відноситься до таких здобувачам насторожено і лише іноді запрошує їх на роботу в компанію. Причини такого ставлення очевидні. Як правило, приймаючи на роботу занадто досвідченого і підкованого фахівця, роботодавець віддає належне його досвіду і навичкам, проте не розраховує, що такий співробітник пропрацює на свідомо низькою для нього позиції довго. Тому надкваліфіковану працівників приймають тільки ті компанії, для яких важливо не те, як довго буде працювати новий співробітник, а скільки нового і корисного він зможе привнести в компанію.
Наприклад, фахівці з надлишковою кваліфікацією можуть бути корисні на нових напрямках розвитку бізнесу або у випадках, коли компанія прагне поповнити кадровий резерв: «Вони підходять для стартапу, коли спочатку береться виконавець, але в доступному для огляду майбутньому він очолить цей напрям»; «Тільки в тому випадку, коли планується переклад кандидата на іншу, більш відповідальну посаду. Це дозволяє нам заздалегідь формувати кадровий резерв на керівні позиції ».
Однак далеко не всі роботодавці готові гідно оцінити користь, яку можуть принести компанії такі фахівці. Ніколи не бере в штат здобувачів із занадто високою кваліфікацією приблизно п'ята частина (21%) російських компаній. На думку їхніх представників, кандидат, чий досвід перевищує вимоги вакансії, недостатньо мотивований. «Висококваліфікованих кадрів буде нецікаво працювати на посаді, яка не відповідає його професійному рівню»; «Краще, щоб між працівником і посадою був свого роду зазор для зростання»; «Спеціаліст з надлишковою кваліфікацією - це завжди проблема: претензії на більшу і лінь», - міркують кадровики.
Часто беруть на роботу фахівців з надлишковою кваліфікацією лише 8% компаній. Як вважають менеджери по персоналу, дана обставина зовсім не проблема, а, навпаки, перевага. «Надмірна кваліфікація - це вигадка рекрутерів, щоб дипломатично відмовити кандидату»; «У педагогіці терміна« надлишкова кваліфікація »немає. Справжньому вчителеві під час усієї трудової діяльності просто необхідно підвищувати свою кваліфікацію, інакше він відстане не тільки від життя, а й від своїх учнів », - вважають вони.
Не змогли визначити своє ставлення до занадто добре підготовленим працівникам 16% менеджерів з персоналу: «Все залежить від посади. Наприклад, ми беремо робітників з вищою освітою. Але таких людей останнім часом дуже небагато ».
Якщо ви є прекрасним фахівцем і взагалі геніальні по життю, ніколи не демонструйте свою інтелектуальну перевагу! Розум - це та якість, яке корисне приховувати. «Ти повинен знати, що дурням незмірно сильніше неприємно суспільство людей розумних, ніж мудрецям - суспільство дурнів» (Артур Шопенгауер). Не треба відразу з порога демонструвати HR-фахівцям весь свій блискучий інтелектуальний потенціал. Дайте людям відчути, що вони розумніші і вишуканість вас, - і вони послаблять свою настороженість, а ви отримаєте бажану роботу.
Джерело: superjob.ru