Cyberslacking на роботі - це добре чи погане явище?

Більшість професій і спеціальностей сьогодні вимагають постійного доступу в інтернет. Тому використання мережі в особистих цілях під час роботи стає все більш популярним. Співробітники визнають, що, виконуючи свої робочі обов'язки, вони перевіряють особисту електронну пошту, спілкуються з друзями через месенджери, переглядають соціальні мережі і навіть роблять покупки або шукають роботу. Тому сyberslacking на роботі стає все більш поширеним.

Що означає цей термін? Така практика заважає або допомагає на роботі? Ви знайдете відповіді в статті нижче.

Що таке сyberslacking на роботі?

Це використання інтернету в особистих цілях співробітником під час роботи. Часто це займає до півгодини протягом робочого дня і більше. Співробітники мають справу не тільки з переглядом дошки оголошень Facebook або фотографій друзів у Instagram, але також з отриманням особистої пошти, читанням новин, покупками або бесідами з друзями поза роботою.

Сyberslacking на роботі дозволений?

Найчастіше роботодавці забороняють використовувати інтернет в особистих цілях. Однак у багатьох компаніях ця проблема не регулюється, і тому співробітники не дотримуються таких правил. Але в той же час, вони не знають точно, як керівництво відреагує, коли побачить вкладку з особистою поштою або соціальною мережею на моніторі комп'ютера. Отже, переконайтеся, що такі дії вітаються, можливо, не обов'язково самим роботодавцем, а колегами, наприклад.

Звичайно, в більшості фірм співробітники мають можливість використовувати інтернет на роботі в приватному порядку, але слід робити це обережно. 30 хвилин, проведені на цікавих для вас сторінках, просто будуть вашою перервою, але часто коротка розмова в месенджері може перетворитися в годинну, що, швидше за все, вплине на якість роботи.

У сyberslacking важлива помірність. Якщо у когось є проблеми з цим, вони повинні це контролювати, і краще за все відмовитися від таких дій.

Якщо роботодавці говорять про заборону використання інтернету в особистих інтересах, а ви порушуєте це правило, керівництво може навіть звільнити вас від займаної посади. Варто перевірити, чи дійсно приватне використання мережі в робочий час впливає на якість роботи, і спочатку попереджати або робити догани. Однак ви повинні враховувати, що перегляд Facebook в робочий час може привести до втрати роботи.

Отримання догани або навіть звільнення може бути викликано, наприклад, виконанням замовлень інших підприємств в робочий час. Ви також не повинні використовувати інтернет компанії, щоб шукати роботу або порівнювати заробіток на своїй посаді. Ваш керівник подумає, що ви перебуваєте в процесі зміни місця роботи, і ставлення до вас зіпсується.

Cyberslacking на роботі - хороші і погані сторони

Cyberslacking на роботі зазвичай вважається негативним явищем. Мова йде не тільки про реакції керівництва, а й колег.

Приклад 1

Петро проводить більшу частину свого часу на роботі над приватними розмовами в Facebook. Його колеги з відділу нервують з приводу цієї ситуації, тому що він нехтує своїми обов'язками. Зазвичай «вирваний» з особистої розмови, він не знає, про що говорить, і не може відповісти навіть на найпростіші питання по роботі. Крім того, спільні проекти затримуються через нього. Співробітники вирішили поговорити з колегою, і якщо це не допоможе, звернуться до директора.

Не дивно, що колеги можуть повідомити про постійне користування вами інтернетом в особистих цілях своїм керівникам. Коли ви відкладаєте роботу, а інші старанно трудяться, вони можуть просто втратити терпіння і розповісти про це шефу.

Безумовно, неправильна сторона сyberslacking - відсутність міри. Деякі співробітники абсолютно не знають, скільки часу вони проводять в особистих справах і наскільки нехтують своєю роботою. Якщо керівники не контролюють це, вся компанія може страждати.

З іншого боку, доведено, що короткі перерви в роботі, які використовуються в особистих цілях, допомагають співробітникам відволіктися від роботи, отже, бути більш ефективними після. Наприклад, слухання музики допоможе вам зробити приємну і корисну перерву.

Приклад 2

Микола працює в офісі типу «open space». На роботі він не може використовувати інтернет в особистих цілях. Він цього не робить, проте у нього протягом всього дня відкрита вкладка зі сторінкою, яка генерує звуки. Це допомагає сконцентруватися людині - робота в шумі, на жаль, йому не підходить. Начальник викликав Миколу і зробив догану за використання інтернету в особистих цілях. Однак він не перевірив, що сайт, який співробітник використовує весь день, покращує якість його роботи. Після пояснень йому було надано дозвіл на такі дії.

Кожен може опинитися в ситуації, яка змушує вас нервувати через відсутність доступу до інтернету - ви чекаєте важливий електронний лист, підтвердження зустрічі або, наприклад, кур'єра, і ви б працювали набагато спокійніше, якби могли це відстежувати.

Сyberslacking на роботі не завжди надзвичайно добрий чи поганий, і важко однозначно відповісти, чи є у нього більше переваг чи недоліків. Перш за все, важливо дотримуватися золотої середини - навіть якщо у вас є можливість користуватися інтернетом, майте міру, покажіть, що це не змінює вашу продуктивність, а навпаки - збільшує її.