Українці стануть ще біднішими: експерти прогнозують падіння гривні та зростання інфляції у 2022-му
Інфляція у 2021 році, яка без урахування грудня становить 9,4%, погіршила фінансовий стан українців. І хоча пенсія, мінімальна та середня зарплати зросли, реальні доходи українців стали меншими. Про це пише газета "Вести".
Видання, пославшись на дані Держстату, зазначає, що індекс реальної заробітної плати за підсумками 11 місяців становить 92,3. Іншими словами, середньостатистичний українець став біднішим на 7,7%. Експерти підтверджують, що рівень зростання цін виявився вищим, ніж очікувалося. На інфляцію діяли насамперед зовнішні чинники.
2022 року цей показник очікувано зросте.
"Є ціла група факторів, яка вкрай негативно впливатиме на рівень інфляції. Насамперед усе, що стосується вартості енергетичного ресурсу. І в короткостроковому періоді це – питання, яке не вирішується. А поки що маємо ситуацію, за якої Україна перебуватиме в "ціновому шоці" , пов'язаному із вартістю енергоресурсів", – каже радник президента з економічних питань Олег Устенко.
За його прогнозами, наступного року вартість газу в Європі може сягнути $2500. Це означає, що держава має використовувати масові програми субсидування.
Проте різницю між ринковою ціною та тарифами для українців бюджет просто не зможе компенсувати. Тому очікується подорожчання ЖКГ-послуг. Але вже зараз ціни на газ негативно впливають на бізнес, а отже, на вартість товарів.
"Вже зараз низка підприємств, зокрема хлібобулочні, купують газ за комерційною ціною, що наближається до $2000/1000 куб. м. І це через кілька місяців катастрофічними темпами почне перекладатися на споживчі ціни", - сказав координатор Експертної платформи Нацбанку Андрій Блінов.
Ще одним неприємним наслідком високих цін на газ може стати втрата конкурентоспроможності українських товарів на внутрішніх та зовнішніх ринках. Їх можуть легко витіснити виробники з РФ, Туреччини, Білорусі та інших країн.
До того ж, деякі експерти прогнозують ще й падіння гривні у 2022 році. Вже з листопада 2021 року нацвалюта подешевшала до долара на 5%.
"Судячи з усього, це тільки початок, адже українська валюта явно запізнилася з падінням: "американець" почав дорожчати до своїх конкурентів вже з травня поточного року. Іншими словами, зростання вище за рівень у 28 грн/$ у найближчі місяці зовсім не виглядає надмірно песимістичним. сценарієм", - сказав аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак.
Загалом, за підсумками цього року Україна показала найнижчий результат економічного зростання серед усіх країн нашого регіону. І незважаючи на те, що доларовий ВВП цього року йде на рекорд і становитиме майже $195 млрд, гривневий показник навряд чи сягає 3%. Однак це краще, ніж було 2020 року, коли доларовий ВВП збільшився на 1%, а реальний скоротився на 4%.
У той же час експерти схиляються до думки, що економіка України все ж таки відновлюється, багато показників є позитивними.
Джерело: https://ubr.ua/finances/macroeconomics-ukraine/ukraintsy-stanut-eshche-bednee-eksperty-prohnozirujut-hrivny-i-rost-infljatsii-v-2022-4010757