Все більше українців стають фрілансерами: скільки отримують і де працюють
Як ми пам'ятаємо, ще в 2019 році Україна увійшла до п'ятірки країн, де щонайбільш швидко зростають ринки фрілансу. За підсумками другого кварталу минулого року, ринок виріс на 36%, в порівнянні з аналогічним періодом в 2018 році. Дійсно, зараз все більше українців воліє працювати на фрілансі, та й роботодавці не проти нових тенденцій.
У яких сферах шукати роботу на фрілансі
Фріланс популярний тим, що дозволяє українцям самостійно регулювати свій робочий час і навантаження. Це дає можливість знайти оптимальний баланс між роботою та особистим життям, а також відлучатися на подорожі і не сидіти цілими днями в офісі.
Найчастіше на фрілансі можуть працювати люди технічних або творчих спеціальностей. Наприклад, аналіз бази вакансій, розміщених на hh.ua | grc впродовж 2019 року, показує, що найбільша активність припадає на IT-галузь. Причому тут фріланс вважають за краще як працівники, так і роботодавці.
"Так, впродовж 2019 року в 40% вакансій фрілансерів йшлося про розробників або тестувальників ПЗ, а 59% пропозицій про роботу розмістили саме IT-компанії. Певним попитом користуються також фахівці профсфери "Маркетинг" (найчастіше – інтернет-маркетологи, копірайтери, SMM), HR-менеджери, дизайнери, менеджери з продажу", – відзначають аналітики.
Оксана Огнева, Head of Recruitment and Management Practice порталу Jooble зазначає, що спочатку потрібно розібратися, що ж таке фріланс, і пропонує в цю категорію вносити всіх тих, хто працює віддалено, або в чистому вигляді на "себе". Це фахівці, які мають завдання, і його потрібно виконати в певний термін. Неважливо, коли вони цю роботу зроблять, ніхто не контролює їх перебування в офісі.
"Роботодавці в IТ-напрямку вже в 50% випадках пропонують "гібридну модель": хочеш – працюй з офісу, хочеш – з дому. Світова мода на фріланс або віддалене співробітництво торкнеться і України, я впевнена, незабаром. У зв'язку з тим, що поступово робочі кордони в світі між країнами згладжуються, людям простіше знайти роботу, яка більшою мірою їх надихатиме, ніж обтяжуватиме, і роботодавці будуть змушені створювати можливості для роботи поза офісом", – каже Огнева.
Експерт зазначає, що 2028 року 73% всіх компаній і команд матимуть віддалених співробітників, а зараз найчастіше фрілансерами стають:
- через сімейні причини: декрет, маленькі діти;
- люди активно подорожують;
- хто не може щодня діставатися дороботи через стан здоров'я;
- кому зручніше працювати на себе, самостійно регулювати свої навантаження і не залежати щодня від поставлених кимось завдань.
"Також, запит на фрілансерів або співробітників часткової зайнятості генерують стартапи і невеликі компанії, зростання яких зараз спостерігається. Наприклад, приватному підприємцю з невеликим обігом невигідно наймати на роботу бухгалтера, якщо послуга з ведення обліку потрібна епізодично", – пояснює Огнева.
Скільки заробляють на фрілансі
Згідно з дослідженням, яке провела фріланс-платформа Freelancehunt, за 2019 рік гонорари виконавців зросли на 17%. В середньому фахівці на віддаленій роботі заробляють близько 16 тис. грн. Не варто забувати, що чимало залежить від сфери діяльності та від кваліфікації самого працівника.
За даними порталу середній місячний гонорар в різних категоріях виглядає наступним чином:
- програмування – 23 253 грн;
- мобільна розробка – 22 017 грн;
- SEO та маркетинг – 20 359 грн;
- робота з клієнтами (консалтинг) – 18 625 грн;
- архітектура та інжиніринг – 17 410 грн;
- переклади – 14 087 грн;
- робота з текстами – 13 892 грн.
"За пропоновану роботу більше половини роботодавців були готові платити менше 16 500 грн. Звичайно, у випадку з фрілансерами оплата часто залежить безпосередньо від обсягу виконаної роботи: у копірайтерів – від кількості текстів чи знаків, у HR-менеджерів – від кількості знайдених і найнятих для компанії співробітників тощо", – відзначають аналітики.
У дослідженні також сказано, що більшість виконавців встигає закрити за місяць від одного до п'яти замовлень. А кожен сьомий фрілансер береться за понад 10 проектів за місяць. В основному найбільше завдань виконують копірайтери, перекладачі та дизайнери.
Середній гонорар за один виконаний проект/замовлення:
- мобільна розробка – 5 196 грн;
- програмування – 3 493 грн,
- робота з клієнтами (консалтинг) – 3 254 грн;
- архітектура та інжиніринг – 3 001 грн;
- дизайн – 2 833 грн;
- робота з текстами – 1 904 грн;
- переклади – 1 664 грн;
- системне адміністрування – 1 553 грн.
Експерти впевнені, що популярність фрілансу в світі і в Україні істотно зростатиме найближчим часом, бо такий тип зайнятості більш відповідає сучасному ритму життя і дозволяє людям самим регулювати свій робочий процес.
Джерело: https://www.segodnya.ua/ua/economics/enews/vse-bolshe-frilanserov-skolko-poluchayut-i-gde-rabotayut-1414104.html