В Україні змінили правила для працівників: яке право отримав роботодавець

Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL. Фактично більшості підприємств (з кількістю працівників до 250 осіб) дозволили укладати індивідуальні договори зі співробітниками. У цьому документі можна прописати індивідуальний графік, особливі умови роботи. Головне – роботодавець може розірвати договір (звільнити співробітника) без будь-якої причини та без згоди профспілки (якщо така є).

Крім того, головний автор законопроєкту нардепка від "слуги" Галина Третьякова в пояснювальній записці вказала: значно спрощується регулювання. Роботодавцю не потрібно буде оформлювати велику кількість документів, інструкцій тощо.

І хоча Третьякова очолює комітет із питань соцполітики, документ захищає лише інтереси роботодавця. Ідея зрозуміла: під час повномасштабної війни бізнес потрібно підтримувати, а щоб подолати велике безробіття та тіньову зайнятість, потрібно дати можливість швидко оформлювати та легко звільняти працівників.


"Тепер ніщо не заважає компаніям до 250 осіб нав'язувати погані умови праці. Працівник не може змусити роботодавця надати найкращі умови, його завжди ставлять перед фактом. Не подобається – іди гуляй. Винятки робили лише для найкращих людей, і ці винятки ніяк не порушували закон. Основну масу людей захищав закон. Закон змушував роботодавців хоча б вдавати, що дотримуються закону. Тепер – ні. Держава самоусунулася", – упевнений ексміністр соцполітики Андрій Рева.

Як каже колишній міністр, роботодавці і раніше нав'язували погані умови праці, але це було незаконно.

Головні противники такого нововведення – профспілки. Вони послідовно критикували документ із моменту його першої презентації, відмовилися брати участь у робочій групі з напрацювання норм. Думка профспілок: права працівників значно урізають. І це в ситуації, коли найняті співробітники і так найбільше постраждали, багато хто залишився без роботи.

Раніше OBOZREVATEL повідомляв, що у Польщі українські біженці (найчастіше жінки) без знання мови та особливих навичок отримують від 23,1 до 24,5 тис. грн. Найчастіше вакансії пропонують на підприємствах харчової промисловості, у сфері обслуговування та на логістичних складах.


У Польщі українським біженцям пропонують роботу в ресторанах, на складах та заводах. Заробітна платня – від 20 тис. грн. Найменше заробляють оператори машин на виробництві.