Здобувайте досвід навчаючись

Вже давно за горами ті часи, коли кожен студент, навчаючись у вищому навчальному закладі, знав, що після закінчення про його подальшу долю подбає рідний «альма матер». Тепер дбати про свою кар’єру потрібно самому. Одна з проблем, яка постає перед новоспеченим претендентом навіть за наявності диплома про вищу освіту при пошуку першої роботи -  це відсутність досвіду. Про це варто подумати заздалегідь і починати здобувати той самий дорогоцінний досвід ще перебуваючи на студентській лаві.
Про те, яким чином це можливо зробити, ми розповімо вам у даній статті.

Вільне відвідування
У деяких навчальних закладах студенти за наявності довідки з роботи можуть оформити режим вільного відвідування. Ця чудова практика означає, що ви можете бути присутніми лише на тих заняттях, які вважаєте необхідними, але при цьому не звільняєтеся від здачі курсових робіт, заліків та іспитів. Зазвичай для того, щоб оформити режим вільного відвідування, потрібно домовитися окремо з кожним викладачем і отримати від нього письмове завірення того, що він не проти вашої частої відсутності на його заняттях.  Як варіант, ви можете домовитися з викладачами про те, в які саме дні і години будете відсутні в інституті (університеті і т.п.). Швидше за все, професор попросить у вас компенсацію, — наприклад, виконати дослідницьку роботу або написати реферати з пропущених тем.

Вільний графік
Вільний графік на роботі — це розкіш, навряд чи доступна молодому співробітнику. Проте в деяких творчих професіях цілком можливо домовитися про те, що роботу оцінюватимуть за результатом. У таклму випадку, наприклад, статті, дизайнерські або архітектурні рішення, комп'ютерні програми можна буде дописувати вдома, увечері.  

Дистанційна робота
Ще зручнішим варіантом вільного графіку може стати дистанційна робота, коли ви взагалі працюєте вдома. З розвитком Інтернету таких пропозицій стає все більше. І працедавці відносяться до досвіду роботи поза основним штатом цілком лояльно.

Тимчасова робота
Тимчасова робота передбачає разові послуги певній компанії або фірмі. Наприклад, ви можете попрацювати помічником бухгалтера під час здачі річної звітності. Або помічником адвоката на певному судовому процесі. Зарекомендувавши себе кілька разів в одній і тій же фірмі, можна сповна розраховувати на те, що із звільненням відповідної посади, віддадуть перевагу саме Вам, а не невідомому кандидату.
«Хибне портфоліо»
Термін «хибне портфоліо» не має нічого спільного з підтасовуванням фактів або придумуванням неіснуючих місць роботи. Це сповна позитивна практика. «Хибне портфоліо» — порятунок для представників творчих професій без досвіду роботи. Ви збираєте ті роботи, які виконали самі, але нікому не продали. Наприклад, ви архітектор і до закінчення вишу так і не змогли отримати офіційний досвід роботи. Але в голові у вас безліч ідей. Чудово! Переносьте їх на папір і кладіть у свій портфель.  Почніть ретельно збирати свої навчальні проекти. Практика кадрових агентств показує, що часто проблема полягає не у відсутності досвіду, а в тому, що претендент не уміє цей досвід продемонструвати. До речі, працедавці спокійно ставляться до того, що творчі роботи були зроблені молодою людиною в процесі самонавчання.

Стажування
 На старших курсах навчальні заклади часто пропонують студентам практику за фахом. А на останньому курсі студент проводить д кілька місяців у процесі пошуку матеріалу для диплома. Якщо віднестися до проблеми вибору місця практики зі всією серйозністю, то цілком можна отримати не лише досвід роботи, але й, як і у випадку з тимчасовою роботою, пропозицію продовжити працювати далі на благо компанії.  Звичайно, якщо основний критерій вибору роботи на період навчання – можливість прожити на пропоновану зарплату, то доводитися відмовлятися від практики за фахом. Але якщо є можливість перетерпіти, то краще віднестися до вибору місця роботи стратегічно.

Робота моєї мрії
Хороший спосіб перспективного старту — розуміння того, що студентська пора – прекрасна можливість виростити в собі фахівця «з нуля», тобто підлаштованого саме під ту компанію, в якій збираєшся робити кар'єру. Для цього перш за все необхідно вже в інституті почати складати певний список компаній, в які ви хочете потрапити після закінчення вишу: досліджувати вимоги до кандидатів, з'ясувати, який саме досвід там потрібний, і – спробувати його отримати. Можна навіть почати кар’єру в компанії своєї мрії із самого початку – з посади секретаря або асистента. Працюючи секретарем, скажімо, в рекламному агентстві, ви зможете як слід вникнути в суть справ, вивчити структуру компанії, її політику, основних клієнтів, відчути корпоративну культуру, що згодом може стати додатковим бонусом при русі вгору по кар'єрних щаблях.  Так, і не забувайте документувати будь-який, навіть незначний, досвід роботи, набутий за час навчання, щоб  потім внести його в резюме.